freelancer para kazan

Freelance çalışarak para kazanmak

Freelance bir kuruma veya mesaiye bağlı olmadan, evden veya bir kafeden internete bağlanarak çalışılan para kazanma yöntemidir. Bu mesleği icra edenlere freelancer denir. Freelance’ı isterseniz ek gelir amacıyla, isterseniz ana gelir kapınız olarak kullanabilirsiniz. Geçinmeye yetecek kadar para kazanıp kazanmamak tamamen sizin yeteneğinize ve ayırabileceğiniz zamana bağlıdır.

Freelance Olarak Neler Yapabilirim?

Freelancer para kazanma nasıl olur diye soranlar için yeteneğinize göre yapabileceğiniz işleri sıraladık.

1. Yazarlıkfreelance yazarlık

Freelance denildiğinde akla ilk gelen işlerden birisi de metin yazarlığıdır. Daha önceden freelance yazarlık yapmadıysanız özgün ve güvenilir makaleler arayan kişi sayısına gerçekten şaşıracaksınız. Yazılarınızın özgün, okunaklı ve sürükleyici olmasına özen gösterin ve imla hatası yapmayın.

2. Çevirmenlik

Freelance çevirmenlik, yabancı dilinize güveniyorsanız nispeten kolay ve iyi para kazandıran işlerden birisidir. Çevirmenlik işlerine talebin yüksek olması onu en çok tercih edilen işlerden birisi yapıyor. Burada dikkat etmeniz gereken çeviriyi düzgün yaparak zamanında teslim etmektir.

3. Grafik & Tasarım   freelance grafik tasarım

Yaratıcılığınıza güveniyorsanız size uygun olan işi buldunuz. Logo tasarımı, web arayüz dizaynı, web sitesi için reklam tasarımı, dijital illüstrasyon/çizim, 3 boyutlu modelleme, afiş, broşür ve el ilanı gibi grafik tasarım denilince akla gelen bütün işleri yapabilirsiniz.

4. İnternet Reklamcılığı   freelance reklamcılık

Sahip olduğunuz yüksek takipçili sosyal medya hesaplarınızla veya yüksek hit alan web siteniz/bloğunuz üzerinden, sizden istenen ürün ve markaların reklamını yaparak bu şekilde para kazanabilirsiniz.

5. Yazılımfreelance yazılımcılık

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yükselen günümüzün trend mesleklerinden yazılımcılığa vâkıfsanız, yazılım bilginize göre müşterilerinizin web sitelerini, arzu ettikleri mobil uygulamaları yaparak freelance bir şekilde para kazanabilirsiniz.

6. Seslendirme & Müzikfreelance seslendirme müzik

Müzisyenliğinize güveniyorsanız istek üzerine jingle, reklam müziği, beste ve müzik üreterek, sesinize güveniyorsanız seslendirme yaparak para kazanma şansına sahipsiniz. Yeteneklerinizi ve zamanınızı freelancer olarak paraya çevirebilirsiniz.

Freelance ile Kazanmaya Nasıl Başlarım?

Freelance çalışarak para kazanmak isteyenleri müşterileriyle buluşturan ve işinizi yaptığınızda ödeme garantisi veren aşağıda incelediğimiz freelancer sitelerinden herhangi birine üye olarak çalışmaya ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kayıt olduğunuz freelancer platformlarında oluşturacağınız profil çok önemlidir. En etkili, profesyonel ve referanslı profiller müşterilerin her zaman ilk tercihi olur. Profilinizde kısa ve öz bir şekilde kendinizi ve yeteneklerinizi anlatarak güvenilir bir intiba bırakmalısınız. Referans kısmı ise işin zor kısmı. Ne kadar çok olumlu referans alırsanız o kadar çok tercih edilirsiniz. İlk işlerinizi ucuz ve hızlı bir şekilde teslim ederek olumlu referans ve yorumları topladıktan sonra hizmetlerinizi daha yüksek fiyatlara rahatlıkla sunabilirsiniz.

En güvenilir ve En Çok Kazandıran Freelance Platformları

1. Freelancer

Freelancer 38 milyon üyesi, 17 milyon iş ilanı ve 1600’ün üzerinde iş kategorisiyle dünyanın en büyük freelance platformudur. Listemize 1. sıradan giriş yapan freelancer uluslararası bir platformdur ve iletişim dili ingilizcedir. Yabancı diliniz yoksa veya türk platformlarda türkçe çalışmak istiyorsanız direkt 2. sıradan başlayarak listemize göz atabilirsiniz.

Sitenin düşük komisyon alması ve ödemelerin $ dolar üzerinden olması, freelancer’i listemizin en çok kazandıran freelance platformu olarak 1. sıraya taşımıştır.

Freelancer'a Katıl!

 

2. Bionluk

Türkiye’nin en popüler ve en çok müşteriye sahip freelance platformu bionluk, freelance para kazanmak denilince akla gelen ilk site olmuştur.

freelance çalışarak para kazanmak

Bionluk ile para kazanmak için yapmanız gereken tek şey bionluk sitesine üye olmak > üyelik linki ve profilinizi oluşturup ilan vermek. İş başı komisyon oranı %20.

Bionluk'a Katıl!

 

3. Sadeceon

İkinci en büyük yerli freelancer sitesi sadeceon.

sadeceon para kazanma

İş başı sitenin kestiği komisyon oranı %30.

Sadeceon'a Katıl!

 

4. Uzmankirala

Bionluk ve sadeceon kadar büyük olmasa da 62.000 üzerinde kayıtlı uzman üyesiyle geçerli bir alternatiftir.

uzmankirala para kazan

Komisyon oranı ilanlarınızın türüne göre değişse de %10 ~ %20 arasındadır.

Uzmankirala'ya Katıl!

 

5. Projekurdu

2008 yılından beri faaliyet gösteren projekurdu, türkiye’nin ilk online freelance sitesidir.

projekurdu para kazan

Projekurdu yalnızca %15 gibi düşük bir komisyon oranına sahip.

Projekurdu'na Katıl!

 

Freelance çalışarak para kazanmak

Bu yazımızda freelance nedir ve nasıl freelancer olunur gibi soruları cevapladık. Yabancı diliniz varsa çeviri, makineniz varsa fotoğrafçılık, sesinize güveniyorsanız seslendirme, yeteneğiniz varsa grafik tasarım veya eğiliminiz varsa makale ve metin yazarlığı. Kısacası sahip olduğunuz bilgi ve yetenekle müşterisi olan her işi yapabilirsiniz. Ne iş yapıyorsun diye sorduklarında işsizim veya öğrenciyim demek yerine freelance çalışıyorum diyebileceksiniz ve en önemlisi para kazanacaksınız.

Listeden seçtiğiniz bir freelancer platformuna üye olabileceğiniz gibi birden fazla freelance sitesine kayıt olarak ilanlarınızı daha çok potansiyel müşteriyle buluşturma imkanına sahipsiniz. Siz de freelance çalışarak para kazanmak istiyorsanız hemen üye olun ve kazanmaya başlayın!

 

Bir yorum bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir