stok fotoğraf siteleri

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Hobi olarak amatör fotoğrafçılığa ilginiz mi var? Peki kameranızla çektiğiniz fotoğrafları “stok fotoğraf” olarak satabileceğinizi biliyor muydunuz? Çektiğiniz fotoğrafları videosunda, ödevinde, slayt’ında, makalesinde, hatta gazete ve haber ajansında kullanmak isteyen potansiyel alıcılara satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Bu yazımızda amatör fotoğrafçılık hobinizi nasıl kazanca çevireceğinizi anlatıyoruz.

Stok Fotoğraf Nedir?

stock foto nedir

Görsel medya kullanarak iş yapan çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların taleplerini karşılamak için, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilerek satışa sunulan fotoğrafların tamamına stok fotoğraf denir. Telif haklarını hiçe sayarak google görsellerden rastgele fotoğraf alıp kullanma devrinin yavaş yavaş sona eriyor olması, stok fotoğrafçılığına büyük önem kazandırıyor. Dileyen herkes beğendiği stok fotoğrafları telifini ödeyerek projelerinde kullanabilir.

Stok Fotoğraf Satmak

stok foto satmak

Ortalama bir fotoğraf makinesi ve internet bağlantısı olan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir para kazanma yöntemi olan stok fotoğrafçılığı, hobinizi kazanca çeviren eğlenceli bir aktivitedir. Haber ajansları, gazeteler, dergiler, firmalar, bloggerlar ve youtuberlar gibi çok geniş bir müşteri portföyü bulunan stok fotoğrafçılığına başlamak için yapmanız gereken tek şey, aşağıda incelediğimiz stok fotoğraf sitelerinden birine üye olarak fotoğraflarınızı satışa çıkartmak.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

Shutterstock

15 yıldır hizmet veren dünyanın en büyük stok fotoğraf sitesi.

shutterstock para kazan

650.000 üzerinde katılımcısı olan shutterstock üzerinden bu zamana kadar 1 milyarın üzerinde görsel, video klip ve müzik dosyası indirildi. Shutterstock ile para kazanmak için yükleyeceğiniz fotoğraflar en az 4 megapixel boyutunda ve jpeg formatında olmalıdır. Shutterstock üzerinden yapılan stok fotoğraf satış fiyatları aşağıdaki gibidir;

  • Her 100 indirilme için geçerli
  • Aboneler tarafından her 100 indirilmeye toplam $25 ~ $38 arası.
  • Standart lisanslı düz her 100 indirilmeye $81 ~ $124
  • Boyut kısıtlamasız lisans 100 indirilmeye $188 ~ $285
  • Ücretler toplam kazancınızın artmasıyla birlikte yükselir.

Adobe Stock

Dünyanın en büyük fotoğraf düzenleme programının (Adobe Photoshop) yapımcılarının kurduğu stok foto satış platformu.

adobe stok foto

10 yılı aşkın süredir hizmet veren adobe stock diğer stok fotoğraf satış sitelerine göre bir tık daha fazla para kazandırmasıyla ikinci sıramızda yer almıştır. Yıllardır Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe After Effects ve Adobe Premiere Pro gibi programlarla piyasayı kasıp kavuran köklü bir gelenekten geldiği için fotoğraflarınızı satabileceğiniz en prestijli stok fotoğraf satış sitelerinden birisidir.

  • Her 100 indirilme için geçerli
  • Alıcının abonelik planına göre her 100 indirilmeye toplam $33 ~ $330 arası.
  • Fotoğrafın haklarının tamamen alınmasında ise tek seferlik $26.40

Etsy

Sadece fotoğraflarınız değil el yapımı her türlü ürününüzü de satabileceğiniz zanaat ve sanat pazarı.

etsty para kazan

Tanesi ortalama $9 gibi bir rakama tekamül eden ortalama 30.000 stok fotoğrafı veritabanında bulunduran etsty, stok fotoğrafı satmak için güzel bir alternatif site olmuştur. Siz de hemen üye ve bağımsız bir satıcı olarak etsy bünyesine katılın.

Crestock

2005 yılında kurulan stok imaj alış veriş platformu.

crestock para kazan

Kanada-Toronto merkezli crestock şirketi fotoğraflarınızı satarak para kazanabileceğiniz bir diğer stock photo platformu olarak listemizde yer almıştır. Basit arayüzü sayesinde sadece 10 saniyede üyelik açarak fotoğraflarınızı satmaya başlayabilirsiniz.

Dreamstime

Stok imaj satış sektörünün 6 büyük şirketinden biri.

dreamstime stok foto

Jpeg türünde yükleyebileceğiniz fotoğraflarınızın çözünürlüğü ne kadar yüksek ise kazancınızın da o kadar yükseleceği dreamstime’a üye olmak tamamen ücretsizdir. Hemen üye olun ve kazanmaya başlayın!

Depositphotos

Bir diğer mikro stok foto online satış sitesi.

depositphotos para kazan

Yüklediğiniz ilk beş fotoğraf incelenerek uygun bulunduktan sonra istediğiniz kadar fotoğraf yükleyerek satabileceğiniz, listemize 6. sıradan giriş yapmış mikro stock alışveriş platformu.

  • Yüklenebilen dosya formatı .jpeg
  • Minimum çözünürlük 2400×1600

Son sözler

Gök, dağ, bayır aklınıza ne geliyorsa fotoğrafını çekerek ek gelir elde edebileceğiniz bir kazanç yöntemi olan stok fotoğrafçılığını inceledik. Siz de japon turistler gibi makinenizi alın ve aklınıza gelen her şeyi fotoğraflayın. Taşı toprağı altın, doğal, tarihi ve kültürel yapısıyla fotoğrafçılığa tamamen müsait 3 tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizin fotoğrafların çekerek çeşitli platformlarda satmak işte bu kadar kolay. İstek, dilek, öneri ve sorularınızı yorum kısmına yazmayı unutmayın. Hepinize bol kazançlar!

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir