stok fotoğraf para

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Hobi olarak amatör fotoğrafçılığa ilginiz mi var? Peki kameranızla çektiğiniz fotoğrafları “stok fotoğraf” olarak satabileceğinizi biliyor muydunuz? Çektiğiniz fotoğrafları videosunda, ödevinde, slayt projesinde, makalesinde, hatta gazete ve haber ajansında kullanmak isteyen potansiyel alıcılara satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Emin olun çektiğiniz her fotoğrafın bir değeri var ve alıcısıyla buluşacağı anı bekliyor. Bu yazımızda amatör fotoğrafçılık hobinizi nasıl kazanca çevireceğinizi anlatıyoruz.

Stok Fotoğraf Nedir?

stok fotoğraf

Görsel medya kullanarak iş yapan çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların taleplerini karşılamak için, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilerek satışa sunulan fotoğrafların tamamına stok fotoğraf denir. Telif haklarını hiçe sayarak google görsellerden rastgele fotoğraf alıp kullanma devrinin yavaş yavaş sona eriyor olması, stok fotoğrafçılığına büyük önem kazandırıyor. Stok görsel satmanın en güzel yanlarından birisi de satışa koyduğunuz fotoğrafın siz kaldırmadığınız sürece vitrinde kalarak pasif gelir getirmesi. Bu sitelerde dileyen herkes beğendiği stok fotoğrafları telifini ödeyerek projelerinde kullanabilir. Ayrıca bu görsellerin dili olmadığı için evrenseldir ve bu sebeple çektiğiniz stok fotoğraf dünyanın her köşesinden kendine bir alıcı bulabilir.

Stok Fotoğraf Satmak

stok fotoğraf satma

Ortalama bir fotoğraf makinesi ve internet bağlantısı olan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir para kazanma yöntemi olan stok fotoğrafçılığı, hobinizi kazanca çeviren eğlenceli bir aktivitedir. Haber ajansları, gazeteler, dergiler, firmalar, bloggerlar ve youtuberlar gibi çok geniş bir müşteri portföyü bulunan stok fotoğrafçılığına başlamak için yapmanız gereken tek şey, aşağıda incelediğimiz stok görsel sitelerinden birine üye olmak. İşte stok fotoğraf satmak bu kadar kolay ve zevkli.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

En çok para kazandıran stok fotoğraf siteleri bu listede sizler için sıralandı. Fotoğraf yükleyerek para kazanabileceğiniz stok görsel siteleri bir pazar yeri gibi işler. Fotoğrafçılar ürünlerini müşterilerine sergilerler. Müşteriler de beğendikleri stok fotoğrafları ücretini ödeyerek satın alırlar. Bu pazar alanının sahibi stok fotoğraf siteleri elbette kendi paylarına düşen komisyonu alacaklardır.

Shutterstock

15 yıldır hizmet veren dünyanın en büyük stok fotoğraf sitesi.

shutterstock para

650.000 üzerinde katılımcısı olan shutterstock sitesinde bu zamana kadar 1 milyarın üzerinde görsel, video klip ve müzik dosyası indirildi. Piyasanın en büyüğü olan bu sitede elbette size de yer var. Tek yapmanız gereken üye olmak ve fotoğraflarınızı yüklemek. Sonra gelsin paralar. Shutterstock ile para kazanmak için yükleyeceğiniz fotoğraflar en az 4 megapixel boyutunda ve jpeg uzantısında olmalıdır. Shutterstock üzerinden yapılan stok fotoğraf satış fiyatları aşağıdaki gibidir;

  • Her 100 indirilme için geçerli
  • Aboneler tarafından her 100 indirilmeye toplam $25 ~ $38 arası fiyat biçilir.
  • Standart lisanslı düz her 100 indirilmeye $81 ~ $124 arasında ödeme yapılır.
  • Boyut kısıtlamasız lisans 100 indirilmeye $188 ~ $285 arasında ücret ödenir.
  • Ücretler toplam kazancınızın artmasıyla birlikte yükselir.

Adobe Stock

Dünyanın en büyük fotoğraf düzenleme programının (Adobe Photoshop) yapımcılarının kurduğu stok foto satış platformu.

adobestock para

10 yılı aşkın süredir hizmet veren adobe stock diğer stok fotoğraf satış sitelerine göre bir tık daha fazla para kazandırmasıyla ikinci sıramızda yer almıştır. Yıllardır Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe After Effects ve Adobe Premiere Pro gibi programlarla piyasayı kasıp kavuran adobe,  köklü bir gelenekten geldiği için fotoğraflarınızı satabileceğiniz en prestijli stok fotoğraf satış sitelerinin başında gelir.

  • Her 100 indirilme için geçerli.
  • Alıcının abonelik planına göre her 100 indirilmeye toplam $33 ~ $330 arası.
  • Fotoğrafın haklarının tamamen alınmasında ise tek seferlik $26.40

Etsy

Sadece fotoğraflarınız değil el yapımı her türlü ürününüzü de satabileceğiniz zanaat ve sanat pazarı.

etsty kazan

Tanesi ortalama $9 gibi bir rakama tekamül eden ortalama 30.000 stok fotoğrafı veritabanı içerisinde bulunduran etsty, stok fotoğrafı satmak için güzel bir alternatif site olmuştur. Siz de hemen üye ve bağımsız bir satıcı olarak etsy bünyesine katılın.

Crestock

2005 yılında kurulan stok imaj alış veriş platformu.

crestock

Kanada-Toronto merkezli crestock şirketi fotoğraflarınızı satarak para kazanabileceğiniz bir diğer stock photo platformu olarak listemizde yer almıştır. Basit arayüzü sayesinde sadece 10 saniyede üyelik açarak fotoğraflarınızı satmaya başlayabilirsiniz.

Dreamstime

Stok imaj satış sektörünün 6 büyük şirketinden biri.

dreamstime stok foto

Jpeg türünde yükleyebileceğiniz fotoğraflarınızın çözünürlüğü ne kadar yüksek ise kazancınızın da o kadar yükseleceği dreamstime’a üye olmak tamamen ücretsizdir. Hemen üye olun ve kazanmaya başlayın!

Depositphotos

Bir diğer mikro stok foto online satış sitesi.

foto para

Yüklediğiniz ilk beş fotoğraf incelenerek uygun bulunduktan sonra istediğiniz kadar fotoğraf yükleyerek satabileceğiniz, listemize 6. sıradan giriş yapmış mikro stock alışveriş platformu.

  • Yüklenebilen dosya uzantısı .jpeg
  • Minimum çözünürlük 2400 x 1600

Stok Fotoğrafçılık İle Para Kazanmak

Gök, dağ, bayır aklınıza ne geliyorsa fotoğrafını çekerek ek gelir elde edebileceğiniz bir kazanç yöntemi olan stok fotoğrafçılığını inceledik. Siz de Japon turistler gibi makinenizi alın ve aklınıza gelen her şeyi fotoğraflayın. Taşı toprağı altın, doğal, tarihi ve kültürel yapısıyla fotoğrafçılığa tamamen müsait 3 tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizin fotoğrafların çekerek çeşitli platformlarda satmak işte bu kadar kolay. En güzel tarafı da belirli bir süre çalışıp fotoğrafları satışa koyduktan sonra uzun vadede telif haklarından elde edilen pasif gelir. Ayrıca siteler yabancı kaynaklı olduğu için ödemeleri dolar kuru üzerinden alacağınızı da hatırlatırım. Doların bu kadar yükseldiği şu günlerde gerçekten güzel paralar kazanılabilir. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Başka bir yazıda görüşmek üzere. İstek, dilek, öneri ve sorularınızı yorum kısmına yazmayı unutmayın. Hepinize bol kazançlar!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir