domain alıp satarak para kazanma

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

İnternet üzerinden para kazandıran ilk ve en önemli sektör domain alım satım sektörüdür. Domain alıp satma biraz yaratıcılık, vizyon, çok az sermaye ve sabır ister. Domain ticareti nasıl yapılır, doğru bir domain nasıl seçilir, en değerli domain uzantısı nedir ve domain nerede satılır gibi soruların cevabını detaylı bir şekilde açıkladık. Yazının devamını okumadan önce 2020 en ucuz domain listesi yazısına mutlaka bir göz atın. Onun haricinde domain alıp satarak para kazanma işlerine girişebilmek için ihtiyacınız olan her şey bu rehberde.

Domain Alıp Satmak

Maddeler halinde domain alıp satmak için bilmeniz gereken her şeyi detaylıca açıkladım. Şimdi lütfen kahvenizi hazırlayın ve dikkatlice bu maddeleri okuyun. Bu işten güzel paralar kazanmış birinin naçizane tecrübeleri elbette birilerine faydalı olacaktır. Hemen başlayalım. Domain ticareti yaparak para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey doğru domain seçimi yapmayı öğrenmek olacak.

Doğru Domain Seçimi

Domain alıp satarak para kazanmanın sırrı doğru domain seçimi yapmaktan geçer. Yeni bir web sitesi projesinin tutup tutmamasında en büyük paylardan birisi domain yani alan adının sektörle uyumu ve marka değeridir. Marka değeri taşımayan ve kalitesiz bir domain ile kurulan bir web sitesine büyük emek verilse ve büyük reklam bütçesi ayrılsa bile o proje büyük ihtimalle tutmayacaktır. Bu nedenle bir projeye başlarken ilk yapılması gereken kaliteli ve içe sinen bir domain almaktır. İşte burada biz devreye giriyoruz. Çeşitli sektörlerde internet sitesi kurulabilecek alan adlarını önceden satın alacağız. Ve vakti geldiği zaman büyük paralara kar ederek satışını gerçekleştireceğiz.

doğru domain seçimi

Nasıl doğru domain seçimi yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Hemen domain alımı satımı gerçekleştirebileceğiniz kaliteli alan adı seçimi nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım. Domain seçimi yaparken üzerinde karar vermemiz gereken iki seçenek var. Domain sektörle ilgili anahtar kelime mi içerecek yoksa marka değeri taşıyan, akılda kalıcı ve kısa bir alan adı mı olacak. Hemen araba alım satımı ile ilgili bir proje olduğunu düşünelim. Arabaalsat.com gibi anahtar kelimeleri içeren bir alan adı seçebiliriz. Anahtar kelime içeren alan adları google sıralamalarında web sitemize epey faydalı olacaktır. Bir de kısa, anahtar kelime içermeyen ama marka değeri taşıyabilecek akılda kalıcı bir alan adı düşünelim. Mesela tesla.com gibi. Tesla hepinizin bildiği üzere bir bilim adamı idi. Ama araba filan ürettiğini hiç duymadık. Yani Elon Musk kısa, akılda kalıcı ve marka değeri taşıyan bir isim seçmiş. Bu iki seçenek arasından seçim yaptıktan sonra dikkat edilecek diğer hususlara geçiş yapalım.

  • Uzantı seçimi. En iyileri sırasıyla .com .net .org .com.tr
  • Sektör seçimi. Gelecekte büyük talep olması muhtemel sektörlerden hala daha alınmamış olan alan adları. Elektrikli araba ile ilgili gibi. Robot teknolojisi ve yapay zeka ile ilgili alan adları da olabilir.
  • Ad soyad domain. Cebinde çok parası olan bir kişi kendi adı ve soyadı ile oluşan .com alan adlarını alabilmek için bir kaç bin doları gözden çıkarabilir.
  • Kısalık. Olabildiğince kısa bir domain seçilmeli. Kısa domain hem akılda kalıcıdır hem de kolay ulaşılır.
  • Türkçe karakter ve çeşitli işaretler içermemeli. Örneğin alan-adı.com gibi.
  • Rakam içermemesi. 72alanadi86.com gibi içinde fazlaca rakam içeren alan adları maalesef pek rağbet görmüyor.

Domain Alıp Satarak Para Kazanma Siteleri

Domain kayıt etme sitelerine domain registrar deniyor. Daha önce alınmamış bir alan adını bu sitelerden ufak bir miktar karşılığında en az bir yıllığına kayıt ettirebiliyoruz. Peki bu kayıt ettirdiğimiz alan adını nerelerde satışa çıkartabiliriz? En iyi domain alıp satarak para kazanma siteleri hangileridir sorusunun cevabı bu listede. Aşağıda saydığım platformlardan birini veya bir kaçını seçerek alan adlarınızı satılığa çıkarabilirsiniz.

Godaddy Açık Arttırma

Gelmiş geçmiş en büyük alan adı kayıt sitesi olan Godaddy, domain ticareti yapanlar için kendi bünyesinde bir açık arttırma alanı kurdu. Bu açık arttırma sayfasında kendi alan adlarınızı satılığa çıkarabilirsiniz. Açık arttırmaya çıkmış alan adlarına teklif verebilirsiniz. Godaddy açık arttırma şöyle çalışır. Alan adınızı belirli bir minimum ücret belirleyerek o fiyattan açık arttırmaya çıkartırsınız. Açık arttırmanın süresini belirlersiniz. Örneğin 50 dolardan başlattığım açık arttırma 10 gün boyunca sürsün gibi. Belirlenen vakit aralığında en çok ücreti veren kişi alan adını satın alır. Tabi sürenin bitmesine son 5 dakika kala birinin teklif vermesi bu süreyi yarım saat daha uzatabilir. Böylece son saniye teklif verenler açık arttırmayı ucuza kapatamaz.

R10 Domain Satış

Türkiye’nin en büyük webmaster platformu olan R10 üzerindeki domain alım satım forum bölümü, domain alıp satarak para kazanmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Forum sitesi olduğu için domain bölümünde sattığınız alan adının konusunu açabilir, güzel bir kapak resmi ile süsleyebilir ve geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Diğer siteler gibi aracıya komisyon vermenize de gerek yok. Ayrıca r10 domain bölümünde açık arttırma ve teklif usulü satış bölümleri de var. Alan adınızı ister açık arttırmaya çıkartın isterseniz de ilanını açıp teklif bekleyin.

Sedo Domain Satışı

Spesifik olarak domain alım satımı için kurulan ilk internet sitesi Sedo oldu. Uzun yıllardır hizmet veren Sedo uluslar arası tanınırlığa sahip olduğu için çok geniş bir müşteri portföyü var. Asıl olarak İngilizce/Yabancı anlamlı domain satışı için burayı kullanıyorum. Sedo sitesi İngilizce ve dolar üzerinden domain ticareti yapmak için doğru bir seçim olacaktır. Tabi ufak da bir kötü yanı yok değil. Eskiden Paypal kullanarak ödemelerimizi hızlı ve kesintisiz bir şekilde alabiliyorduk. Şimdi ise maalesef Paypal yasaklı olduğu için çeşitli alternatif yollara baş vuruyoruz. Bu yollardan para alırken de epey bir kesinti olabiliyor. Keşke yasaklar kalksa da biz de çılgın komisyonlar vermeden ödemelerimizi alabilsek. Sonuçta ülkeye döviz sokuyoruz.

Domain Alıp Satarak Para Kazanma İpuçları

Google aramalarını araştırarak yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler bulmalısınız. Çok fazla aranan bir anahtar kelime ile ilgili göze hoş gelen bir alan adını alabilirseniz güzel kar ederek satabilirsiniz. Çünkü ne kadar çok talep var ise alan adı o kadar çok değerlenir. İnternet üzerinde arama hacimlerini sıralayan ücretli ve ücretsiz pek çok platform var. Ama en kolayı ve en güveniliri bence yine google. Hemen google arama bölümüne geliyorsunuz. Bardak yazıyorsunuz ve ta da. Google sizin için bardak ile en çok aratılan sorguları sıralıyor. Örneğin bardak altığı, bardak termosu, bardak takımı ve bardak çeşitleri gibi. Bu tarz çok aranan sorgulara uygun alan adları güzel paralara satılacaktır. Domain alış satış işleri aslında bu kadar basit.

Aklınıza kayıt ettirip satışa çıkarabileceğiniz hiç güzel domain gelmiyor mu? Ya da aklınıza gelen alan adlarının hepsi zaten alınmış mı? Durum böyle ise bile domain alım satım yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim domain ticareti yapan sitelerde her gün on binlerce domain satılıyor. Bir kısmı tam ederine satılırken diğerleri değerinin çok altında ya da üstünde satılabiliyor. 10, 20 veya 50 dolar civarı satılan domain çeşitlerini bir kaç gün takip edin. Sizde değerinden ucuza satılan kaliteli bir domain bulduğunuzda 20 dolara alıp 100 dolara satmamanız için önünüzde hiç bir engel yok. Tek yapmanız gereken bir kaç hafta piyasayı inceleyip öğrenmek. Ardından karşınıza çıkan fırsatları yakalayarak kar elde etmek. Ama benim o tarz bir sermayem yok diyorsanız sizi anket doldurarak para kazanma yazımıza yönlendireceğim. Bu sayfadaki yönergeler ile dolar üzerinden kazanacağınız geliri bu iş için sermaye yapabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Umarım siz de domain alıp satarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Almış olduğunuz alan adlarınızı yorum bölümünde bizimle paylaşırsanız harika olur. Değerli yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Hepinizi bol kazançlar diliyorum. Bir başka yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir